شنوایی بازار محصول خرده فروشی عمده فروشی

شنوایی: بازار محصول خرده فروشی عمده فروشی اخبار اقتصادی و بازرگانی

گت بلاگز اخبار بین الملل سه سناریو از غیبت بن‌سلمان

محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان حدود یک ماه است که در انظار عمومی ظاهر نشده و همین مساله به شایعات زیادی دامن زده هست. آخرین خبر انتشار یافته از محمد مربوط به ۴ ا

سه سناریو از غیبت بن‌سلمان

سه سناریو از غیبت بن سلمان

عبارات مهم : سلطنت

محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان حدود یک ماه است که در انظار عمومی ظاهر نشده و همین مساله به شایعات زیادی دامن زده هست. آخرین خبر انتشار یافته از محمد مربوط به ۴ اردیبهشت است که ظاهرا او را در یک جلسه اقتصادی دولت نشان می دهد. البته خبرگزاری دولتی عربستان جهت این خبر از تصویر آرشیوی استفاده کرد.

سه سناریو از غیبت بن‌سلمان

در سفر «مایک پمپئو»، وزیر خارجه آمریکا به ریاض که نخستین سفر او به منطقه بعد از انتصابش محسوب می شد، هیچ یک از رسانه ها تصویری از ملاقات او با محمد بن سلمان منتشر نکردند. حتی اقدام مدیر دفتر خاص بن سلمان در انتشار تصویری از محمد در کنار ولیعهد ابوظبی، پادشاه بحرین و مدیر جمهوری مصر نیز نتوانست به شایعات آخر دهد؛ چراکه فعالان عربستانی در اینترنت معتقدند این تصویر می تواند به هر زمانی مربوط باشد. به همین علت اکنون ۳ سناریو راجع به اوضاع بن سلمان مطرح است: بعضی از زخمی شدن محمد در اثر حمله ۲۱ آوریل در منطقه «الخزامی» سخن می گویند. پایگاه اینترنتی «The News» پاکستان همین نظر را تایید می کند. با این حال این پایگاه به نقل از «برخی منابع نزدیک به گروه های اپوزیسیون سعودی» فرضیه دیگری را هم عنوان می کند: تیراندازی ماه آوریل باعث ترسیدن و مخفی شدن بن سلمان شده است است و سناریوی سوم و البته بدبینانه تر، فوت بن سلمان است.

سه سناریو از غیبت بن سلمان تصویر ار آخرین حضور بن سلمان

چند روزی است که اخبار مربوط به «کشته شدن» ولیعهد عربستان در بعضی رسانه ها (عمدتا رسانه های عربی و فارسی) دست به دست می شوند. بعضی معتقدند محمد بن سلمان در جریان درگیری های ماه گذشته میلادی در منطقه «الخزامی» نشانه حداقل دو گلوله قرار گرفته و کشته شده است هست. اگرچه این خبر را هیچ منبع رسمی تایید نکرده ولی یکی از شایعاتی است که چندی است به آن دامن زده شده است هست. بعضی هم مدعی اند که وی بعد از اتفاق الخزامی زخمی شده است هست. گروه سوم هم بر این باورند که بن سلمان از وحشت طغیان احتمالی شاهزاده ها در جایی امن مخفی شده است هست. هر چه باشد ولی نزدیک به یک ماه است که ولیعهد سعودی در هیچ مراسم رسمی شرکت نکرده و هیچ تصویر و خبری هم از او منتشر نشده است.

محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان حدود یک ماه است که در انظار عمومی ظاهر نشده و همین مساله به شایعات زیادی دامن زده هست. آخرین خبر انتشار یافته از محمد مربوط به ۴ ا

برخی غیبت او را «عجیب» دانسته اند. بعضی گزارش ها حاکی است که مراجعه به صفحه اخبار ولیعهد در خبرگزاری دولتی عربستان (واس) نشان می دهد که آخرین خبری که از بن سلمان انتشار یافته به ۴ اردیبهشت بر می گردد که وی در یک جلسه اقتصادی دولتی شرکت داشته هست. البته تصویر این خبر تازه نبوده و خبرگزاری دولتی از تصویر آرشیوی جهت این خبر استفاده کرده بود. در سفر «مایک پمپئو»، وزیر خارجه آمریکا به ریاض که نخستین سفر او به منطقه بعد از انتصاب محسوب می شد، هیچ یک از رسانه های سعودی خبری از ملاقات او با محمد بن سلمان منتشر نکردند. تنها اخبار ملاقات وزیر خارجه آمریکا با همتای او یعنی «عادل الجبیر» و ملاقات با «ملک سلمان» پادشاه سعودی منتشر شد. بعضی کارشناسان و ناظران امور عربستان هم اقدام «بدر العساکر» مدیر دفتر خاص بن سلمان در انتشار تصویری از وی را پاسخ به ابهام راجع به آینده ولیعهد جوان ارزیابی می کنند. العساکر تصویری از محمد بن سلمان در کنار «محمد بن زاید» ولیعهد ابوظبی، «حمد بن عیسی» پادشاه بحرین و «عبدالفتاح السیسی» مدیر جمهوری مصر انتشار داده است و نوشت: «برادران چند روز پیش در یک نشست دوستانه در قاهره شرکت کردند.»

اما فعالان عربستانی در اینترنت معتقدند این تصویر می تواند به هر زمانی مربوط باشد. در حال حاضر آنچه در فضای رسانه ای مخالفان دولت سعودی راجع به غیبت طولانی بن سلمان مطرح شده، چند فرضیه را مطرح می کند: بعضی زخمی شدن در اثر حمله ۲۱ آوریل را ذکر می کنند. اوایل اردیبهشت ماه بود که شنیده شدن تیراندازی های ممتد و انفجارهای پیاپی در نزدیکی محل سکونت محمد بن سلمان به خبر اول رسانه های منطقه تبدیل شد.

ساعاتی بعد مقامات امنیتی عربستان اعلام کردند که تیراندازی به علت نزدیک شدن یک هواپیمای اسباب بازی به کاخ سلطنتی بوده هست. مخالفان سعودی ولی این روایت دولتی را نپذیرفتند. بعضی نوشتند که اگر نشانه یک اسباب بازی بوده، علت این حجم از تیراندازی و حتی صداهای انفجار چه بوده هست. مخالفان اعتقاد بودند که مهاجمین این حمله را با نشانه کشتن محمد بن سلمان انجام داده اند، حتی بعضی هم گفتند که ولیعهد در اثر این حمله به شدت زخمی شده است است.

سه سناریو از غیبت بن‌سلمان

ناظران امور یکی از دلایل غیبت طولانی بن سلمان را زخمی شدن او در اثر این حمله می دانند و می گویند، بعید است ولیعهد در جریان تیراندازی آن شب کشته شده است باشد که اگر چنین بود، رژیم ناچار می شد در حدود یک ماه گذشته این عنوان را اعلام کند. به عقیده این عده، محمد بن سلمان در اثر حمله زخمی شده است و پزشکان درحال درمان او هستند، ولی از این مساله تنها شمار اندکی از افراد مورد اعتماد و محرم خاندان بن سلمان با خبر هستند. پایگاه اینترنتی «The News» پاکستان در گزارش ۱۸ می ۲۰۱۸ با عنوان «محمد بن سلمان کجاست» می نویسد: «غیبت شگفت آور محمد از انظار رسانه ها با وجود اشتیاقی که جهت حضور رسانه ای داشت تردیدها در مورد سلامتی او را زیاد کردن داده است.»

این پایگاه اینترنتی این سناریو را مطرح می کند که حجم زیاد تیراندازی در ماه آوریل آن هم جهت ساقط کردن یک هواپیمای اسباب بازی احتمالا تلاشی بود جهت خنثی کردن یک کودتای نافرجام از سوی بعضی اعضای خاندان سلطنت و شاهزاده ها. پایگاه اینترنتی «The News» پاکستان در ادامه می افزاید: «برخی فعالان و کنشگران سعودی که در رسانه های اجتماعی فعالیت دارند بر این باورند که این تیراندازی هیچ ربطی به هواپیمای اسباب بازی نداشت، بلکه حمله ای بود از سوی خودرویی که سلاح سنگین و تیربار حمل می کرد و به صورت تصادفی تیراندازی می کرد.»

محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان حدود یک ماه است که در انظار عمومی ظاهر نشده و همین مساله به شایعات زیادی دامن زده هست. آخرین خبر انتشار یافته از محمد مربوط به ۴ ا

این پایگاه به نقل از «برخی منابع نزدیک به گروه های اپوزیسیون سعودی» فرضیه دیگری را هم مطرح می کند: اینکه تیراندازی ماه آوریل باعث ترسیدن و مخفی شدن محمد بن سلمان شده است هست. همین وحشت باعث شده است محمد، اعضای خاندان سلطنت و بعضی مقام های عالی رتبه را از سفر به خارج ممنوع سازد.

در واقع، نوعی «ممنوع السفری» تحمیلی جهت بعضی از اعضای مشخص خاندان سلطنت وضع شده است که احتمال طغیان از سوی آنها می رود. از جمله این افراد محمد بن نایف است که بعضی گمان دارند وی در بعد بعضی تحولات جهت سقوط بن سلمان باشد. محمد در شورای وزرای عربستان در ۱۵ مه هم غایب بوده هست. این پایگاه اینترنتی می نویسد که غیبت محمد از انظار باعث شده است بعضی رسانه های ایرانی و روسی گمانه زنی هایی در مورد خبر کشته شدن او انجام دهند. با این حال، به نظر می رسد زخمی شدن او با دو گلوله در تیراندازی ۲۱ آوریل نزدیک کاخ سلطنتی در ریاض به حقیقت نزدیک تر باشد.

سه سناریو از غیبت بن‌سلمان

در هر حال، بعضی تحلیلگران امور عربستان معتقدند محمد احتمالا از وحشت جان مخفی شده است هست. نگرانی از حملات انتقام جویانه از سوی بعضی اعضای خاندان سلطنت که کارها محمد آنها را آزرده هست، علت این وحشت برشمرده شده است هست. وی با به راه انداختن بازی مبارزه با فساد، شماری از شاهزادگان مشهور و ثروتمند این کشور را بازداشت و تنها در قبال دریافت پول حاضر به آزادی آنها شد.

«متعب بن عبدالله»، مدیر سابق گارد ملی و فرزند «ملک عبدالله» پادشاه پیشین که از قدرت زیادی در کشور به خاص در میان نظامیان این گارد برخوردار بود، یکی از این افراد هست. نگرانی از کارها تلافی جویانه متعب و هواداران او در گارد ملی بود که ولیعهد جوان را بر آن داشت تا جهت حفاظت از خود یک گردان تازه با نام «سیف الاجرب» ایجاد کند. «محمد بن نایف» ولیعهد سابق هم از دیگر کسانی است که شمار زیادی هوادار به خاص در میان نیروهای نظامی و بالاخص نیروهای امنیتی عربستان دارد. او که سال ها معاون امنیتی وزارت کشور عربستان بود، سابقه زیادی در برخورد با گروه های تروریستی از جمله القاعده دارد و با شمار زیادی از نیروهای کمتر آشنا شده، ولی موثر در سیستم امنیتی عربستان ارتباط خاص ای دارد.

شایعات زمانی نیرومند تر می شود که دریابیم یک شاهزاده مخالف سعودی هم از عموهای خود خواسته تا ملک سلمان را سرنگون و اداره کشور را به دست گیرند. «دیوید هرست» در گزارش ۲۱ مه ۲۰۱۸، در «میدل ایست آی» می نویسد شاهزاده خالد بن فرهان از شاهزاده احمد بن عبدالعزیز و شاهزاده مقرن بن عبدالعزیز خواسته تا آسیب وارد آمده به خاندان سلطنت سعودی به واسطه حکومت «احمقانه، بوالهوسانه و دمدمی مزاج» ملک سلمان و پسرش که به نقطه بی بازگشت رسیده را متوقف و او را از اریکه قدرت به زیر کشند. خالد بن فرهان که در سال ۲۰۱۳ به آلمان پناهنده شد به «میدل ایست آی» می گوید اگر احمد و مقرن صفوف خاندان سلطنت را متحد سازند «می توانند ۹۹ درصد از اعضای خاندان سلطنت، سرویس های امنیتی و نیروهای مسلح را کنار خود داشته باشند». این شاهزاده سعودی اعتقاد است که بیانیه اخیر ممدوح بن عبدالعزیز، یکی از برادران بازمانده و کهنسال ملک سلمان، نشان از خشمی عمیق در درون خاندان سلطنت دارد. خالد به «میدل ایست آی» می گوید: «خشم زیادی در درون خاندان سلطنت از سلمان و پسرش وجود دارد. من این اطلاعات را به عموهایم احمد و مقرن انتقال یافته کرده ام. آنها فرزندان عبدالعزیز بوده و بسیار باسواد و محترم هستند و می توانند اوضاع را اصلاح بخشند.»

خالد می گوید احمد عبدالعزیز، معاون سابق وزارت کشور و سپس وزیر کشور، از حمایت زیادی در میان بخش های مهمی از نیروهای امنیتی و قبایل برخوردار هست. مقرن هم در ابتدا به عنوان ولیعهد سلمان گزینش شده است بود ولی اندکی بعد در آوریل ۲۰۱۵ محمد بن نایف جایگزین او شد و در نهایت در ژوئن ۲۰۱۷ محمد بن سلمان هر دو را کنار زد و به جای آنها نشست. شاهزاده خالد می گوید هزاران ایمیل از درون پلیس و ارتش در حمایت از برکناری سلمان و محمد دریافت کرده هست. «دیوید هرست» همچنین در ادامه گزارش خود احتمال کودتا در پی تیراندازی آوریل را محتمل می شمارد.

مجتهد، کنشگر و وبلاگ نویس سعودی نیز می نویسد کاخ سلطنت مورد حمله سنگین یک خودروی حامل تیربار قرار داده شد که طی آن ۶ نفر افسر و دو مهاجم کشته شدند. شاهزاده خالد می گوید این تیراندازی پوششی بود تا به این وسیله علیه محمد کودتا صورت گیرد و اعتراضات با زبان زور به او انتقال یافته شود. این شاهزاده فراری می گوید ممکن است محمد باز به قدرت بازگردد ولی شرایط عربستان همچون آتشفشانی است که هر لحظه امکان فوران آن وجود دارد. در صورت فوران هم نه تنها عربستان که منطقه عربی متاثر خواهد شد.

دنیای اقتصاد

واژه های کلیدی: سلطنت | رسانه ای | رسانه ها | عربستان | عربستانی | تیراندازی | شاهزاده سعودی | اخبار بین الملل

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs